Psychodynamiczny Klub Filmowy i Galeria Labirynt zaprasza na cykl spotkań filmowych połączonych z dyskusją z udziałem psychoterapeutów psychodynamicznych Zaburzenia osobowości naszych czasów.
Projekt ma przybliżyć złożony charakter ludzkiej psychiki poprzez przyglądanie się rodzajom dylematów wewnętrznych przeżywanych przez kolejnych bohaterów filmowych prezentujących różne typy osobowości.

Projekcja filmu Patrice Laconte Bliscy nieznajomi oraz dyskusja na temat O pragnieniu zależności i przymusie odtwarzania – zjawisko przeniesienia i przeciwprzeniesienia w relacji terapeutycznej.

Bohaterka filmu, Anna, w związku z trudnościami w swoim małżeństwie postanawia poszukać pomocy u znanego psychoanalityka. Myli jednak drzwi i zjawia się w biurze Williama, doradcy podatkowego, który początkowo nie jest świadomy, że doszło do pomyłki. Prawda jednak szybko wychodzi na jaw, ale to tym bardziej komplikuje sprawę, ponieważ Anna proponuje Williamowi regularne spotkania podczas których dzieli się swoimi tajemnicami. William podejmuje grę zaproponowaną przez Annę, co więcej zwierza się z całej sytuacji psychoanalitykowi, do którego pierwotnie planowała przyjść Anna. Wizyty Williamia u psychoanalityka zaczynają mieć charakter quasi-superwizji. Dochodzi do sytuacji gdzie Anna spotyka się z fałszywym psychoanalitykiem, który korzysta z fałszywej superwizji. Jednak emocje i fantazje miedzy bohaterami są prawdziwe.

Mimo, że bohaterowie wiedzą, że nie jest to prawdziwa psychoterapia, to zachodzą miedzy nimi mechanizmy m.in. przeniesienia i przeciwprzeniesienia, które można zaobserwować w profesjonalnym procesie terapeutycznym. Kto z tej dwójki jest bardziej zaburzony? Pacjentka?, która uzewnętrzniając się wydaje się, że realizuje fantazje ekshibicjonistyczne, czy ?terapeuta?, który realizuje swoje pragnienia.

Partner:

logo-galeria-labirynt-jpg-300x43

Kolejne spotkania:

01.2015 – Projekcja filmu Luisa Bu?uela ?Piękność dnia? oraz dyskusja Drogi i bezdroża kobiecego pragnienia: taniec Erosa i Thanatosa w histerii i histrionii.
02.2015 – Projekcja filmu Elli Kazano Tramwaj zwany pożądaniem i dyskusja pt. Kompleks Edypa i kompleks kastracyjny – jego rozwiązanie dawniej i dziś.
03.2015 Projekcja filmu Czarny Łabędź i dyskusja pt. Biały łabędź kontra czarny łabędź, czyli o funkcjach i funkcjonowaniu rozszczepienia (i innych mechanizmów obronnych) u osób z osobowością borderline.
04.2015 Projekcja filmu Rzeź – ekranizacji sztuki Yasminy Reza Bóg mordu w reżyserii Romana Polańskiego połączona z dyskusją pt. Między mężczyzną a kobietą czyli o stabilizującej ego funkcji związku u osobowości o strukturze neurotycznej.
05.2015, Projekcja filmu Bodo Koksa Dziewczyna z szafy oraz dyskusja pt. O samotności i próbach przełamywania lęku – Świat wewnętrznych obiektów i zewnętrznych objawów u osobowości schizoidalnej.
06.2015. Projekcja filmu Martina Lunda Mężczyzna prawie idealny i dyskusja pt. Niechciana dorosłość, czyli o nierozwiązanym kryzysie tożsamości u osobowości niedojrzałej