9 kwietnia – „Rzeź” w Psychodynamicznym Klubie Filmowym

9 kwietnia 2015 godz. 19.00
Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5

Projekcja filmu Romana Polańskiego ?Rzeź? – ekranizacji sztuki Yasminy Reza ?Bóg mordu? połączona z dyskusją ?Między mężczyzną a kobietą, czyli o stabilizującej ego funkcji związku u osobowości o strukturze neurotycznej?

Roman Polański, serwuje nam, podaną w lekkiej formie komedii małżeńskiej, ciężkostrawną prawdę, dotyczącej dramatu ludzkiej natury. Z pozoru niewinne spotkanie dwóch małżeństw ( Kate Winslet, Jodie Foster, John C. Reilly, Christoph Waltz) w sprawie bójki ich synów, stopniowo odsłania dramatyczne napięcia, przeradzając się w otwarty konflikt, który prowadzi do nieoczekiwanego finału . Film stawia bardzo aktualne pytania o z złożony charakter wewnętrznej struktury psychiki człowieka, której dynamika oscyluje pomiędzy rozładowaniem , a kontrolowaniem naszego ?id?- symbolicznego boga mordu. Kompromisowe rozwiązania tego dylematu w postaci cech charakteru i rodzaju nieświadomej gry, którą toczą w swoich związkach możemy obserwować u czwórki naszych bohaterów . Przejawia się ona w dynamice rozwoju relacji ,w postawach jakie przyjmują w sytuacji konfliktu i kruchości stosowanych przez nich mechanizmów obronnych . Początkowo pokojowe, kontrolowane przez konwenanse spotkanie, przeradza się cyniczny pojedynek, w którym nikt nie unika ?rzezi?. Pod wpływem napięcia zmniejsza się siła obron głównych bohaterów i na światło dzienne wychodzą kontrolowane dotąd, projektowane na innych, niechciane aspekty własnego funkcjonowania. Subtelny dowcip, mistrzowsko poprowadzone dialogi, znakomita gra aktorska sprawiają, że śmiejąc się zadajemy sobie pytanie o własne rozwiązania tego dylematu. 

Cykl ?Zaburzenia osobowości naszych czasów? to połączenie spotkań filmowych  z DYSKUSJĄ z udziałem PSYCHOTERAPEUTÓW PSYCHODYNAMICZNYCH. Projekt ma przybliżyć złożony charakter ludzkiej psychiki poprzez przyglądanie się rodzajom dylematów wewnętrznych przeżywanych przez kolejnych bohaterów filmowych prezentujących różne typy osobowości. Projekcja filmu poprzedzona jest wprowadzeniem teoretycznym dotyczącym psychodynamicznego rozumienia prezentowanych w filmie zaburzeń. Po filmie zapraszamy do dyskusji nad dylematami bohaterów z udziałem psychoterapeutów psychodynamicznych. Przedsięwzięcie realizowane wspólnie z Galerią Labirynt.

Szczegółowe informacje:

http://labirynt.com/roman-polanski-rzez/
www.osrodek-psychoterapii.pl
www.facebook.com/osrodekterapiipsychodynamicznej