Psycholog czy psychiatra, a może psychoterapeuta?

Nie rzadko zdarza się, że mamy dylemat do, którego specjalisty zgłosić się o pomoc. Do psychologa, psychiatry czy może psychoterapeuty. Bywa tak, że te zawody są ze sobą mylone albo część osób w ogóle nie widzi różnicy między psychiatrą a psychologiem.

Oprócz różnic formalnych takich jak np. edukacja miedzy tymi zawodami, są również spore różnice dotyczące sposobu pracy, rozumienia trudności psychicznych pacjentów czy etyki zawodowej.

W skrócie można ująć to tak, że:

Psychiatra to lekarz specjalista przygotowanym do diagnozowania zaburzeń psychicznych i do psychofarmakoterapii. Zatem każdy psychiatra jest lekarzem medycyny. Psychiatrzy mają uprawnienia do przypisywania leków i zazwyczaj ich interwencja ogranicza się do farmakoterapii, czyli do leczenia objawów zaburzeń psychicznych za pomocą leków. Psychiatra nie jest psychoterapeutą o ile nie skończył specjalistycznego szkolenia.

Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia na kierunku psychologia (lub 3,5 roku dla osób, które już ukończyły inny kierunek studiów. Psycholog przez 5 lat studiował o ludzkich zachowaniach, motywacjach i emocjach. Studia na kierunku psychologia dają jedynie podstawową wiedzę na temat nurtów psychoterapeutycznych. Zatem psycholog nie jest psychoterapeutą, podobnie jak lekarz psychiatra. Jednak po przejściu całościowego specjalistycznego szkolenia psycholog może stać się psychoterapeutą.

Psychoterapeuta to wykwalifikowany specjalista, który po ukończeniu studiów magisterskich (np. psychologii, socjologii, teologii, pedagogice itp.) lub medycznych przeszedł co najmniej 4 letnie specjalistyczne szkolenie, trwające co najmniej 1200 godzin, obejmujące własną psychoterapię, praktykę pod superwizją, staż kliniczny i przedmioty specyficzne dla psychoterapii (takie jak diagnoza nozologiczna i psychoterapeutyczna, psychopatologia, psychoterapia indywidualna i grupowa, etyka psychoterapeuty, medyczne podstawy psychoterapii, metody i techniki interwencji psychoterapeutycznych itd).