Psychodynamiczny Klub Filmowy i Galeria Labirynt zaprasza na cykl spotkań filmowych połączonych z dyskusją z udziałem psychoterapeutów psychodynamicznych Zaburzenia osobowości naszych czasów.
Projekt ma przybliżyć złożony charakter ludzkiej psychiki poprzez przyglądanie się rodzajom dylematów wewnętrznych przeżywanych przez kolejnych bohaterów filmowych prezentujących różne typy osobowości.

12 marca 2015, godz. 19.00

Projekcja filmu Elli Kazano Tramwaj zwany pożądaniem i dyskusja Kompleks Edypa i kompleks kastracyjny i jego rozwiązanie dawniej i dziś.

Tramwaj zwany pożądaniem w reżyserii Elli Kazana, stanowi skomplikowaną historię nietypowego trójkąta. Blanche DuBois (Vivien Leigh), neurotyczki i histeryczki, Stelli Kowalski (Kim Hunter), siostry Blanche oraz jej męża Stanleya (Marlon Brando), niezrównoważonego emocjonalnie, gwałtownego stereotypowego Polaka, poświęcającego cały swój wolny czas na rozrywki, którym zawsze towarzyszy alkohol . Nieakceptowane przez Stanleya pojawienie się siostry jego małżonki w ich nowoorleańskim mieszkaniu zapoczątkowuje serię spięć oraz niezdrowych sytuacji, destrukcyjnie wpływających na psychikę Blanche, a także relacje Kowalskich. Wraz z narastaniem konfliktu odczuwa się gęstniejącą, duszącą wręcz atmosferę, roztaczającą się wokół głównych bohaterów.Pomimo, że film można umieścić już w szufladzie pt. ?stare kino?, a uwarunkowania kulturowe zmieniły się znacznie, czy spotkać można jeszcze we współczesnym świecie takie dylematy, takie konflikty i takie rozwiązania?

Partner:

logo-galeria-labirynt-jpg-300x43