Psychodynamiczny Klub Filmowy i Galeria Labirynt zaprasza na cykl spotkań filmowych połączonych z dyskusją z udziałem psychoterapeutów psychodynamicznych Zaburzenia osobowości naszych czasów.
Projekt ma przybliżyć złożony charakter ludzkiej psychiki poprzez przyglądanie się rodzajom dylematów wewnętrznych przeżywanych przez kolejnych bohaterów filmowych prezentujących różne typy osobowości.

9 kwietnia 2015, godz. 19.00

Projekcja filmu Romana Polańskiego Rzeź – ekranizacji sztuki Yasminy Reza Bóg mordu połączona z dyskusją Między mężczyzną a kobietą, czyli o stabilizującej ego funkcji związku u osobowości o strukturze neurotycznej.

Roman Polański, serwuje nam, podaną w lekkiej formie komedii małżeńskiej, ciężkostrawną prawdę, dotyczącej dramatu ludzkiej natury. Z pozoru niewinne spotkanie dwóch małżeństw (Kate Winslet, Jodie Foster, John C. Reilly, Christoph Waltz) w sprawie bójki ich synów, stopniowo odsłania dramatyczne napięcia, przeradzając się w otwarty konflikt, który prowadzi do nieoczekiwanego finału . Film stawia bardzo aktualne pytania o z złożony charakter wewnętrznej struktury psychiki człowieka, której dynamika oscyluje pomiędzy rozładowaniem , a kontrolowaniem naszego id– symbolicznego boga mordu. Kompromisowe rozwiązania tego dylematu w postaci cech charakteru i rodzaju nieświadomej gry, którą toczą w swoich związkach możemy obserwować u czwórki naszych bohaterów . Przejawia się ona w dynamice rozwoju relacji ,w postawach jakie przyjmują w sytuacji konfliktu i kruchości stosowanych przez nich mechanizmów obronnych . Początkowo pokojowe, kontrolowane przez konwenanse spotkanie, przeradza się cyniczny pojedynek, w którym nikt nie unika ?rzezi?. Pod wpływem napięcia zmniejsza się siła obron głównych bohaterów i na światło dzienne wychodzą kontrolowane dotąd, projektowane na innych, niechciane aspekty własnego funkcjonowania. Subtelny dowcip, mistrzowsko poprowadzone dialogi, znakomita gra aktorska sprawiają, że śmiejąc się zadajemy sobie pytanie o własne rozwiązania tego dylematu.

Partner:

logo-galeria-labirynt-jpg-300x43