Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej Oddział Wschodni zaprasza na panel dyskusyjny pt. Leczenie zaburzeń osobowości oparte na dowodach: psychoterapia skoncentrowana na przeniesieniu a terapia schematów, który poprowadzą psychoterapeuci dr Marcin Młynarczyk i Mateusz Łukasik. Spotkanie odbędzie się 19 listopada 2015 o godzinie 18.30 w Galerii Studio w Tarasach Zamkowych, I pietro, Al. Unii Lubelskiej 2.

Psychoterapeuci, psychiatrzy i inni klinicyści coraz bardziej skłonni są zdawać sobie sprawę z tego, że u podłoża problemów wielu szczególnie trudnych pacjentów, często niereagujących dobrze na farmakoterapię, leżą zaburzenia osobowości. Chodzi tu m.in. o nawracające kryzysy adaptacyjne o charakterze sytuacyjnym, ostre lub przewlekłe symptomy psychopatologiczne niespecyficzne dla psychoz, nerwic ani zaburzeń nastroju, nieokreślone skargi na brak satysfakcji z życia, czy destrukcyjny tryb życia. Obecnie istnieją cztery metody psychoterapeutyczne o przebadanej i potwierdzonej skuteczności, tzw. ?metody oparte na dowodach?, w leczeniu głębszych zaburzeń osobowości, z czego dwie oparte są na podejściu psychodynamicznym (psychoterapia skoncentrowana na przeniesieniu oraz psychoterapia oparta na mentalizacji) a dwie ? poznawczo behawioralnym (dialektyczna terapia behawioralna oraz terapia schematów).

Panel dyskusyjny poprowadzą dr Marcin Młynarczyk (terapeuta poznawczo-behawioralny) oraz Mateusz Łukasik (psychoterapeuta psychodynamiczny). Spotkanie ma na celu omówienie założeń oraz porównanie dwóch opartych na dowodach metod leczenia głębszych zaburzeń osobowości ? psychoterapii skoncentrowanej na przeniesieniu i terapii schematów.