Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją zapraszamy na bezpłatne konsultacje psychologiczne
Od czasu do czasu każdy może czuć się smutny, czy nawet nieszczęśliwy. Smutek i żal są uczuciami w pełni normlanymi i często są to zrozumiałe reakcje na przykre lub stresujące wydarzenia w naszym życiu. To znaczy, że źródłem smutku i żalu, poczucia straty jest utrata kogoś czy czegoś realnego. Natomiast depresja nie ma powodu realnego, jest emocjonalna. Również istotnym elementem, który występuje w depresji jest wrogość. Wrogość, która może być kierowana na zewnątrz, na innych lub do siebie. Depresja dotyka jednego na sześciu z nas, obecnie jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym. Towarzyszą jej takie objawy jak: brak motywacji, trudności w koncentracji, pesymizm, zaburzenia snu, drażliwość, płacz, myśli samobójcze, wycofanie społeczne, zmiany apetytu, utrata popędu płciowego, brak entuzjazmu i radości.
W chwili obecnej depresja jest jednym z najbardziej – rozpowszechnionych problemów zdrowotnych w krajach Europy, a ponad 50 mln Europejczyków (11%) doświadcza zaburzeń nastroju w którymś momencie swojego życia. Raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że do roku 2020 depresja stanie się drugim, najczęstszym po chorobach sercowych, problemem zdrowotnym. WHO szacuje, że na świecie na depresję cierpi 350 milionów osób. Depresja dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Mniej niż połowa z chorych na depresję (a w wielu krajach mniej niż 10 proc.) decyduje się na leczenie.
Jednak nasza psychika to nie tylko emocje, ale również tożsamość, czyli to w jaki sposób przeżywamy siebie i innych. Odpowiada ona za zdolność trafnego spostrzegania emocji i zachowań innych osób, zdolność do angażowania się w korzystne dla nas relacje. To jaki przebieg będzie miała depresja zależy od naszej osobowości i od naszych nawykowych mechanizmów reagowania na stres czy konflikty emocjonalne. Ważne jest, aby pamiętać, że pomoc jest w zasięgu ręki. Jeżeli masz wątpliwości z jakiego powodu masz mniej energii niż zawsze, nie masz apetytu lub to co zawsze sprawiało Ci radość już nie jest tak satysfakcjonujące umów się na bezpłatne konsultacje psychologiczne.
Na bezpłatne konsultacje zapraszamy wszystkich martwiących się o swój stan psychiczny, nie tylko osoby podejrzewające u siebie stany depresyjne. Odczuwających trudności w przezwyciężaniu wyzwań i problemów jakie niesie życie, niepokój, brak satysfakcji w pewnych jego aspektach. Zapraszamy też rodziców martwiących się o swoje nastoletnie dzieci i ich burzliwy sposób dorastania.
Psychoterapeuci z Ośrodka Terapii Psychodynamicznej będą dyżurować od 19 do 24 lutego 2018 r. od 9:00 do 18:00 w Lublinie przy ul. Czechowskiej 42/4.
W czasie tego tygodnia będą prowadzone również bezpłatne konsultacje kwalifikacyjne do grupy terapeutycznej. Więcej o grupie można przeczytać tutaj.
Zarejestruj się wypełniając formularz lub zadzwoń.
Zapisy od 12 lutego pod numerem telefonu 607 999 361, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00.
Celem projektu, organizowanego przez psychologów i psychoterapeutów pracujących w podejściu psychodynamicznym, jest pomoc w dotarciu do specjalistycznych konsultacji osobom, które wcześniej nie miały możliwości uzyskania wsparcia.