Burzliwa sytuacja polityczna i pandemia, siejąca spustoszenie na świecie i w kraju, to bez wątpienia czynniki, które mogą budzić ogromne poczucie chaosu.  Biorąc pod uwagę fakt, że każdy z nas zmaga się  z codziennymi problemami, utrzymanie dobrostanu psychicznego staje się wyzwaniem. Warto jednak podjąć ten trud.

Co może nieść ukojenie i wsparcie w tych trudnych dla wielu z nas czasach?

 Umiejętność autorefleksji i budowanie samoświadomości

Naucz się zadawać sobie pytania. Obserwować, co powoduje u Ciebie określone uczucia. Odróżnianie i rozumienie powodów własnych emocji to przydatna umiejętność. W efekcie pogłębiasz rozumienie siebie i stajesz się bardziej świadomym człowiekiem.  Poza tym autorefleksyjność i samoświadomość to  cechy, które pomagają na nawiązanie i utrzymanie trwałych relacji z innymi ludźmi.

Obserwacja własnych myśli, czyli mindfullness

Życie staje się niezwykle trudne, gdy nasz rozbiegany umysł chodzi własnymi drogami, zatrzymując się przy każdej przypadkowej myśli. Ciągle rozkojarzeni i zamyśleni nie żyjemy w pełni w teraźniejszości. Korzystne może być zwolnienie życiowego tempa i przyglądanie się własnym myślom.  Nie identyfikowanie się z nimi od razu, tylko patrzenie na nie z dystansem. Ważne jest zdanie sobie sprawy z tego, że myśli są przemijające i my możemy zdecydować, przy której zostaniemy na dłużej. Poza tym warto pamiętać rady stoików, którzy uczyli trudnej sztuki dystansowania się do okoliczności zewnętrznych. Marek Aureliusz  w” Rozmyślaniach” pisze: „Jeżeli cię trapi coś zewnętrznego, to nie to ci dolega, ale twój własny sąd o tym. A ten zmienić – już – jest w twojej mocy”. Proste? Wiadomo, że świat zewnętrzy nie raz i nie dwa postawi cię pod murem, ale to ty masz władzę nad swoimi myślami o tym, co ci się przydarza.

Czas dla rodziny i przyjaciół

Relacje są niezbędną częścią życia człowieka, który chce zachować zdrowie psychiczne. Potrzebujemy innych ludzi. Jesteśmy indywidualnościami, możemy zapewnić sobie godne warunki życia, ale nic nie zastąpi kontaktu z żywym człowiekiem, którego  lubimy, kochamy, darzymy sympatią. Pamiętajmy , by tych innych nie traktować jak gąbki, w którą wyciśniemy wszystkie swoje żale. Dbajmy o dobrostan psychiczny swój i naszych bliskich.

W „Dżumie” A. Camusa  ( podobno była to jedna z najczęściej wypożyczanych książek w czasie pandemii ) czytamy, że „zaraza nie jest na miarę człowieka”, ale można z nią walczyć  razem, bo jest sprawą  nas wszystkich.  Tak i dziś – pandemia postawiła nas wszystkich  pod murem i byłoby wstyd, jak mówi Rambert, bohater książki Camusa, samemu być szczęśliwym.

Rozwój i korzystanie z zasobów

W czasie pandemii może się pojawić sporo trudności. Nie wszyscy potrafimy   zapanować  nad życiem w wirtualnym świecie. Może być dla nas przytłaczające  to, że wszystko stało się aktywnością zdalną. Jesteśmy sami przed komputerem, w którym „mieszka” nasza zdalna praca czy studia. Nie jest dziwne, że nie radzimy sobie z tym idealnie. Mogą pojawić się silne uczucia złości, rozczarowania czy frustracji.  I są to naturalne odczucia, do których mamy prawo. Poza tym przeciwności losu, z którymi mimo wszystko poradzimy sobie,  przyczyniają się do powstania nowych zasobów osobistych. Korzystanie z nich wiążę się z naszym rozwojem. Z kryzysu możemy wyjść silniejsi, kryzys może być, i to od nas zależy, początkiem drogi do mądrzejszego, silniejszego psychicznie, odpornego na przeciwności losu, wierzącego w siebie „ja”.

Rytuał dbania o siebie

Każdego dnia przeznaczaj czas na zadbanie o siebie. W świecie pełnym bodźców zewnętrznych zmęczony organizm potrzebuje odpoczynku. Zwyczajnie zatroszcz sie o siebie . Rób to co cię odpręża, pozwala głowie zapomnieć o wszystkim. Każdy z nas potrzebuje czegoś innego. Spacer? Film? Książka? Gorąca kąpiel? Joga? Możliwości jest wiele. Jedyne co musisz zrobić, to świadomie pozwolić sobie na to  i traktować jako priorytet.

Konsultacja psychologiczna

Odczuwanie długotrwałego dyskomfortu psychicznego i cierpienie z tym związane to objawy, z którymi warto udać się do psychologa. Być może w dalszej perspektywie potrzebna będzie psychoterapia, która pozwoli uwolnić się od szkodzących nam nieświadomych motywów naszego zachowania i myślenia. Warto zadbać o siebie w ten sposób.

Wpis przygotowała Lena Smolarek.

Znajdziesz mnie tutaj: 

@nadziejawchorobiepsychicznej

https://www.instagram.com/nadziejawchorobiepsychicznej/?hl=pl

PODCAST